Alager

z deskovehry.cz - od hráčů pro hráče

Přejít na: navigace, hledání
Jiné názvy Resto
Je variantou hry Karty
Počet hráčů 2 a více
  • Karty : francouzské - 52 listů (lze hrát i s mariášovým balíčkem 32 karet)
  • Hodnoty : 2,3,4,5,6,7,8,9,10,J=10,Q=10,K=10,A=11
  • Cíl hry : získat takovou sestavu tří karet, která by mÄ›la co nejvyšší bodovou hodnotu.
  • PrůbÄ›h hry :

Jeden z hráčů zamíchá karty a každému rozdá po třech kartách. Další tři karty se položí aversem vzhůru na stůl. Každý si postupně může vyměnit buď jednu, nebo všechny tři své karty. Při výměně karet jsou tři možnosti:

  • odložit kartu a vzít si vrchní kartu z balíčku
  • vzít kteroukoli kartu ze tří vyložených a nahradit jí nepotÅ™ebnou kartou ze svého listu
  • vzít vÅ¡echny vyložené karty a dát na jejich místo své

Výměna karet postupuje stále dokola, a každý hráč má právo provést jednu ze tří možných výměn, když na něj přijde řada. Měnit není povinnost, řekne-li hráč dál, znamená to že se výměny vzdává. Řeknou-li dál všichni hráči po sobě, vyložené karty se vsunou dospod hromádky a nahradí se třemi vrchními.

Výměnou se hráči snaží získat co nejhodnotnější karetní list. Sčítat však můžeme jen karty jedné barvy (nejlépe zastoupené v listě). Zvláštní hodnotu má trojice dáma, král, eso (samozřejmě v jedné barvě) - této sestavě říkáme Alager. Hráč, který se domnívá, že má dostatečný počet bodů, řekne konec. Ostatní mohou provést ještě jednu výměnu a partie se tím uzavírá. Všichni pak vyloží svou trojici a kdo má nejméně hodnotný list, obdrží jeden trestný bod. Hráč, který má v ruce dámu, krále a eso jedné barvy, ohlásí alager, a okamžitě tak zakončí hru. Ostatní už nesmějí žádnou další kartu vyměnit. Vlastník alageru si odečte jeden trestný bod, hráč s nejméně hodnotným listem, jeden trestný bod obdrží. Stejné pravidlo se týká další speciální kombinace pro okamžité ukončení hry: tři esa, jinak též Hoří!.

Šablona:Å ablona:Karty hazardní