Blackjack

z deskovehry.cz - od hráčů pro hráče

Přejít na: navigace, hledání
Je variantou hry Karty
Počet hráčů 2 – 8
Doporučený věk 18

Blackjack je nejpopulárnější hazardní hrou v mnoha kasinech. Původ hry není znám, hra je upravena z francouzské hry ving-et-un, která se vyvinula z jiných karetních her.

  • Druh karet : francouzské - 52 listů, někdy se používá několik balíčků.
  • Hodnoty : A=1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,J=10,Q=10,K=10,A=11
  • Cíl hry : dosáhnout součtu hodnot karet, který se nejvíce blíží součtu 21 a přesahuje hodnotu karet bankéře.
  • Jak se hraje :

Krupiér stojí za okrouhlým stolem, který má sedm míst k sezení pro hráče, z nichž každý má vyhrazen prostor na své sázky. Karty se rozdávají zleva doprava z jednoho nebo i více balíčků karet.
Před zahájením rozdávání karet každý hráč umístí svou sázku do krabičky nebo vyznačeného místa na stole. Jestliže si hráč přeje a je dostatek místa, může současně hrát na dvou nebo i více hromádkách.
Poté co mají všichni vsazeno, rozdá krupiér každému hráči najednou dvě karty a jednu kartu bankéři. V kasinech kolem Nevady jsou karty obvykle rozdělovány lícem dolů, zatímco v londýnské variantě, která se hraje ve většině evropských kasin stejně jako na pobřeží Atlantiku, jsou karty rozdávány hráčům lícem nahoru. Základním rozdílem mezi těmito variantami je to, že v Nevadě obdrží krupiér jednu kartu lícem nahoru a jednu lícem dolů, kdežto v londýnské verzi vezme druhou kartu, až všichni ukončí své tahy.
Přestože se karty počítají stejně, je podstatný rozdíl ve způsobu hry. Nevadská varianta nabízí hráčům větší šance. Pokud je první kartou eso nebo 10, krupiér se vždy podívá na svou zakrytou kartu a jestliže má jednadvacet, ihned ji obrátí a tím hru ukončí. Pokud dostane eso nebo 10 krupiér v evropské variantě, hráči jsou nuceni soustředit se na své karty v nejistotě, co získá jako svou druhou kartu.
Hráč má čtyři možnosti jak hrát. Rozhoduje se mezi stand - přestat hrát (pat), hit - táhnout další kartu, split - rozdělit karty (jestliže první dvě karty mají stejnou hodnotu) a double - zdvojit sázku. Jestliže při tahu další karty hráč překročí součet 21, prohrává - bust (trop). Tzv. klasický blackjack tvoří dvě karty - eso a král, dáma, kluk nebo 10. Hráči kteří získají blackjack, ihned otočí své karty a dostanou vyplacen 1 1/2 násobek své sázky. Jestliže krupiér získá blackjack současně s hráčem, sázka je ponechána, ovšem všichni ostatní prohrávají (včetně blackjacků zahraných třemi a více kartami). V některých kasinech platí pravidlo, že pokud krupiér ukáže jako první kartu eso, hráč, který má blackjack, si může vzít peníze přímo (vzdává se půlnásobku výhry), dříve než krupiér ukáže svojí druhou kartu.
Pozor dvě esa dávají součet 12 (11+1)


Blackjack je karetní hra zařazená v kategorii klasické hazardní hry.