Bohnanza

z deskovehry.cz - od hráčů pro hráče

Přejít na: navigace, hledání
Boh.jpg
Počet hráčů 3-5
Doporučený věk 12
Délka hry 40 až 60 minut
Autor Uwe Rosenberg
Vydání
1997 Amigo Bohnanza
Ocenění Deutscher Spiele Preis 1997 - 5. místo

Hráči jsou pěstitelé fazolí, kteří se snaží, co nejlépe umí, fazole pěstovat, a pak prodávat. Při prodeji fazolí hráč sklizí celé pole najednou, přičemž cena se určí podle počtu fazolí na poli. Vyhrává hráč, který vydělal nejvíce peněz.

Může se ale stát, že hráč je donucen prodat svoje fazole dříve než chce, a tím pádem za nízkou cenu, což je právě podstata a základní výzva této hry.


Obsah

[editovat] Pravidla

[editovat] Herní materiál

  • 154 karet


[editovat] Průběh hry

  • Fazolové karty se zamíchají a každý hráč obdrží pět. Karty se hrajou v pořadí v jakém se rozdávají. Je proto nutné, aby hráči drželi karty tak, aby první karta byla vždy navrch a ostatní za ní v pořadí rozdávání.(Pozor toto pořadí se nesmí nikdy měnit!) Zbylé karty umístěte do balíčku rubovou stranou navrch. Karty 3. pole položte vedle nich. Hráči si dolízávají karty po jedné, přičemž si je do ruky dávají tak, aby bylo dodrženo pořadí líznutí. Každý hráč má na začátku hry k dispozici dvě pole na kterých smí pěstovat fazole (vykládat karty).


[editovat] Tah hráče

  • Tah hráče se skládá z těchto čtyř fází:


[editovat] Zahrání fazolové karty (povinné)

  • Hráč musí hrát svou svrchní kartu na jedno ze svých polí. V případě, že žádnou kartu nemá, tuto akci pochopitelně vynechává. Pokud pokládá kartu na pole, kde už nějaké fazole jsou, musí mít pokládaná karta stejný typ fazolí. Poté, co hráč zahrál svoji svrchní kartu, může vyložit ještě jednu další kartu (na kterékoliv ze svých polí). Pokud nemůže svrchní kartu nikam vyložit, musí prodat všechny fazole z jednoho ze svých polí, aby si pro svou svrchní kartu udělal místo a mohl jí tak vyložit.

[editovat] Prodej fazolí (nepovinné)

  • Pokud hráč chce nebo musí prodat fazole, vybere si pole, ze kterého chce fazole prodat. Poté z tohoto pole vezme všechny karty, spočítáje a zjistí, kolik peněz za ně obdrží. Potom karty obrátí, aby mu sloužili jako peníze. Vybere si z nich ty, které mu dohromady dají částku, kterou má obdržet. Zbylé karty odhodí. Jestliže na to, aby za ně dostal nějaké peníze, nemá fazolí dost, rovnou tyto karty odhodí. Utržené peníze si umístí vedle svého pole. Z pole obsahujícího jenom jednu kartu se nesmí fazole prodat. Pouze v případě,že má hráč všechny pole s jednou kartou, může z jednoho pole kartu sebrat a odhodit.

[editovat] Výměna fazolí (povinné)

  • Hráč si lízne dvě karty z balíčku a položí je před sebe lícem nahoru. Pokud si chce tyto karty ponechat, musí je bezprostředně umístit na svá pole. V opačném případě je nabídne dalším hráčům jako výměnu za karty, které oni nabídnou. Přitom si může říct o určitou kartu nebo se zeptat, co je ten který hráč ochotný vyměnit. Měnit může také karty z ruky. Ostatní hráči mohou nabízet karty z ruky, mohou však vyměňovat pouze z hráčem, který je právě na tahu. Počet navzájem vyměněných karet nemusí být rovný. Hráči musí vyložit vyměněné fazole na svá pole bezprostředně poté, co je obchod uzavřen.

[editovat] Dolíznutí fazolových karet (povinné)

  • Hráč dolízne 3 karty z balíčku a přidá si je do ruky v pořadí líznutí.


  • Kromě toho mohou hráči kdykoliv během hry,dokonce i tehdy, když nejsou na tahu, prodat fazolové karty z některého ze svých polí. Stejně tak mohou koupit kartu 3. pole za 3 peníze.
  • Hráči mohou kdykoliv slíbit jinému hráči, že si s ním vymění karty, až budou na tahu, ale dodržet to pak nemusí.
  • Pokud dojde balíček karet, vezmou se odhozené karty, zamíchají se a utvoří nový balíček. Hra končí v tom momentě, kdy balíček karet dojde po třetí. Vyhrává hráč, který má nejvíc peněz.


[editovat] Rozšíření a varianty


[editovat] Odkazy