Labyrinth

z deskovehry.cz - od hráčů pro hráče

(Přesměrováno z Das verrückte Labyrinth)
Přejít na: navigace, hledání
Lab.jpg
Jiné názvy Das verrückte Labyrinth, The aMAZEing Labyrinth, De betoverde doolhof, Das Labyrinth der Meister, Master Labyrinth, Das Labyrinth der Ringe, Secret Labyrinth, Tajemnice labiryntu, Bláznivé bludiště, Bláznivé bludisko, Furfangos labirintus
Rodina her Labyrinth
Počet hráčů (1)2-4
Doporučený věk 8
Délka hry 40 až 60 minut
Autor Max J. Kobbert
Vydání
1986 Ravensburger Labyrinth
Ocenění Spiel des Jahres 1986 - výběrová listina, Deutscher Spiele Preis 1991 - 1. místo; MENSA Best Mind Game 1991

Úkolem hráčů je najít v labyrintu nejlepší cestu k jednotlivým obrázkům, které má na svých tajných kartách. Labyrint se ale neustále mění.

Hra byla poprvé vydána v roce 1986 jako Das verrückte Labyrinth ("Bláznivý labyrint"), v anglické verzi pak jako The aMAZEing Labyrinth ("Úžasný labyrint", přičemž ale MAZE je anglický výraz pro "bludiště"), v holandské verzi De betoverde doolhof. Na rozdíl od všech pozdějších verzí počítala i se sólovou hrou jednoho hráče. Byla doporučena od 8 let s odhadovanou dobou hry 20 minut.

V roce 1991 byla vydána vylepšená a složitější verze Das Labyrinth der Meister ("Mistrovský labyrint", doslova "Labyrint mistrů"), anglicky Master Labyrinth. V mistrovské verzi je více pravidel, jak se dostat k předmětům (obrázkům). Předměty nejsou předtištěné na hracím plánu a rozmísťují se ve formě žetonů náhodně. Tato hra už byla doporučena od 10 let s odhadovaným trváním 60 minut.

V roce 1998 byla vydána verze s kruhovým hracím plánem, která se jmenovala Das Labyrinth der Ringe (lze volně přeložit jako "Prstencový labyrint" – neplést s pozdější tematickou verzí stylizovanou do Pána prstenů). Odpovídající anglické vydání byl Secret Labyrinth ("Tajný labyrint"). Do pravidel přibyly jednoduché souboje hráčů stříháním (kámen-nůžky-papír). Hra byla doporučena od 10 let, délka se však odhadovala jen na 30 minut.

V roce 2000 vyšla verze pro středoevropské trhy — nápisy na krabici a pravidla byla v polštině, češtině, slovenštině a maďarštině (hra sama je jazykově nezávislá). Tato verze je herně pravděpodobně shodná s původním Das verrückte Labyrinth (podle fotky na stránkách Dina to vypadá, že předměty jsou na plánu předtištěné). Doporučuje se od 7 let. Pokud jde o název, vzhledem k vícejazyčnosti vydání je na krabici prostě Labyrinth, avšak na zadní straně je podtitul ve všech čtyřech jazycích: Tajemnice labiryntu / Bláznivé bludiště / Bláznivé bludisko / Furfangos labirintus.

V Německu vyšel v roce 2007 znova Das Labyrinth der Meister, který se však od svého 16 let starého jmenovce herně odlišuje. Přibyly souboje s drakem a strážci, tentokrát se ale nebojuje stříháním, nýbrž kostkou. Také přibyl další bodovací mechanismus pomocí mincí, které hráči sbírají.

Další příbuzné hry najdete na stránce rodiny Labyrinth.

[editovat] Odkazy