Dominové hry

z deskovehry.cz - od hráčů pro hráče

(Přesměrováno z Domino)
Přejít na: navigace, hledání

[[Kategorie:]]

Počet hráčů 2 a více

Celá rodina her, které mají společný herní materiál - sadu dominových kamenů. Dominové kameny (kostky) mají na sobě kombinaci dvou čísel, nebo jiných symbolů a jsou vzdálenými příbuznými karet. Hlavní mechanizmus všech dominových her spočívá v přikládání kamenů k sobě tak aby čísla na dotýkajících se polovinách souhlasily.

Obsah

[editovat] Pravidla

[editovat] Evropské domino

Je to sada obdélníkových kamenů (kostek), rozdělených na poloviny a označených v každé polovině určitým počtem puntíků, podobně jako na hrací kostce. Každá dvojice čísel se vyskytuje právě jednou. Klasické domino obsahuje čísla od 0 do 6, takže celkový počet kostek je 28. Existují ale též varianty s čísly 0 až 9 (těch je 54) a 0 až 12 (těch je 91).


[editovat] Orientální domino

Skládá se ze třiceti dvou kostek. Na první pohled je velmi podobné evropské variantě. Na každé polovině kostky je i zde určitý počet pontíků a to jeden až šest. Kostky jsou rozděleny do dvou tzv. řad; civilní - ta je složena z jedenácti párů kostek a vojenská - složená z deseti různých kostek, které tvoří páry podle počtu puntíků (s vyjímkou velitelů).


[editovat] Mah jongg

[editovat] Odkazy