Pevnosti

z deskovehry.cz - od hráčů pro hráče

Přejít na: navigace, hledání


Vynikající blafovací hra, ve které můžete ženskou intuicí vyškolit své racionální partnery, stratégy i šachisty. Možná zjistí, že cit pro druhého a empatie je někdy víc než logika a to i ve věcech kde jsou pravidla přesně dána a náhoda nehraje žádnou roli. Vše se ukáže v této hře ve které proti sobě stojí dva eskymáčtí vůdcové, aby s pomocí svých mužů utkali na plovoucích krách.


[editovat] Pravidla

Ke hře vám stačí jedna mince, nebo třeba sirka a pro každého hráče papírek a tužka (v nouzi je možné hrát zpaměti, jen s mincí).

Každý s hráčů disponuje jednou stovkou bojovníků, které posílá do jednotlivých bitev. Minci položte na začátku hry na prostřední čáru. Značí bojovou linii a bude se posouvat podle toho kdo bude zrovna vítězit či prohrávat v jednotlivých bitkách.

A můžeme začít. Napište každý tajně na svůj papírek kolik vojáků posíláte do první bitky. Musíte poslat alespoň jednoho a maximálně tolik kolik jich máte, což je na začátku stovka. Když jsou čísla zapsána, navzájem si je ukažte nebo přečtěte. Kdo poslal více bojovníků, ten v bitce zvítězil a bojová linie (mince) se posune o jednu značku k pevnosti jeho protivníka.

Teď si možná řeknete: Co mi tedy brání poslat vždy všechny své vojáky? Brání v tom toto pravidlo: Všichni vojáci kteří byli vysláni do bitky zemřou a utopí se v ledové vodě i kdyby proti nim stál třeba jediný muž. Pokud byste tedy poslali všechny své vojáky hned do první bitky, sice ji vyhrajete, ale nezbydou vám žádní muži do bitek dalších.

Hra končí, když se někomu podaří "dotlačit" bojovou linii až na kru se soupeřovým iglů. Hra rovněž končí, když někomu zahynou všichni muži. Vítězem je jeho soupeř, pokud mu ovšem zbylo alespoň tolik mužů aby posunuli bojovou linii do konce (jeden muž ji posune o jednu kru). Pokud jich tolik nemá, hra končí remízou, což je mimochodem u vyrovnaných hráčů daleko častější případ než by se dalo předpokládat.

V průběhu hry si každý na svůj papírek počítá kolik mu jich ještě zbývá bojovníků a na požádání musí toto číslo kdykoli (pravdivě) sdělit svému protihráči. Při troše cviku v počítání a při vzájemné důvěře se tedy dá hrát bez papírků, ale je to s nimi pohodlnější a předejde se zmatkům.

Přejeme pěkné zážitky s touto netradiční hrou.


[editovat] Rozhlasová podoba pravidel

Namalujte si na papír žebřík s devíti příčkami. Prostřední příčku zvýrazněte a něco na ni položte, třeba minci nebo sirku. Mince představuje bojovou linii a vyhraje ten, kdo ji dotlačí na soupeřův konec žebříku.

Každý hráč bude potřebovat kousek papíru a tužku. Každý z hráčů představuje velitele vojska a má na začátku hry jakoby sto vojáků. Na papír si během hry zapisuje, kolik mu jich ještě zbývá.

Na papír tajně napište, kolik vojáků posíláte do bitky. Když máte oba napsáno, čísla odkryjte, kdo má větší číslo, ten vyhrál první kolo.

Minci, která zatím byla na prostřední příčce, posuňte o jednu příčku blíž k tomu, kdo prohrál.

Když se mince dostane až na krajní příčku, hráč prohrál úplně.

A teď to nejdůležitější: všichni vojáci, kteří bojovali, zemřou. Na začátku máte sto vojáků, takže pokud do první bitky pošlete 30, tak vám jich do dalších bojů zbyde už jen 70. Komu dojdou vojáci, ten prohrál. Uvidíte, že vyhraje ten, kdo dokáže lépe odhadnout svého protivníka.

E: Co se stane, když oba dva dají stejné číslo.

Pak se linie neposunuje.

[editovat] Odkazy

  • Tato hra na hrejsi.cz
  • Autor původního textu: Jakub Těšínský pro rozhlasové vysílání