Set!

z deskovehry.cz - od hráčů pro hráče

Přejít na: navigace, hledání
Počet hráčů 2-6
Doporučený věk 8
Délka hry 15 až 30 minut
Autor Marsha Falco
Vydání
1991 SET Enterprises Set!
Ocenění Deutscher Spiele Preis 1995 - 9. místo; MENSA Best Mind Game 1991

81 karet – a každá je jiná. Ale všechny jsou jedinečné, jako celá hra.

Všichni najednou hledají správné kombinace karet, rychlejší vyhrává. Karty se liší 4 vlastnostmi, v každé z nich se musí buď všechny shodovat, nebo všechny lišit.


Obsah

[editovat] Popis od vydavatele

Vždy 12 karet se vyloží lícem nahoru. Všichni hrají najednou. Kdo je ten Nejrychlejší, kdo najde jako První SET, skládající se ze 3 karet? Když se to povede, dostane dotyčný tyto 3 karty jako svůj zisk. Vyložené karty se doplní opět na 12. Kdo najde další SET? Napětí až do konce!

Vítězem je ten, komu se podaří nasbírat nejvíce SETŮ.


[editovat] Pravidla

[editovat] Co je to SET?

Každá z 81 karet je jiná. Liší se 4 vlastnostmi:

  • Množství tvarů (1, 2 nebo 3)
  • Barva (červená, fialová nebo tyrkysová)
  • Tvar (ovál, pruh nebo vlnka)
  • Výplň (prázdný, poloviční nebo plný)

SET se skládá vždy ze 3 karet. Ale pouze tehdy, když každá ze 4 vlastností je buď na všech kartách stejná, nebo na každé kartě jiná. Při hledání SETU je tedy třeba si vždy znova položit ty samé 4 otázky:

  • Je množství u všech tří karet stejné nebo u každé jiné?
  • Je barva u všech tří karet stejná nebo u každé jiná?
  • Je tvar u všech tří karet stejný nebo u každé jiný?
  • Je výplň u všech tří karet stejná nebo u každé jiná?

Pouze pokud je odpověď na všechny 4 otázky „Ano“, jde skutečně o SET.


[editovat] Průběh hry

Všech 81 karet se dobře zamíchá a nachystá do balíku lícem dolů. 12 karet se odkryje a vyloží na stůl do obdélníku 3 × 4 karty. Mějte na paměti, že 3 karty SETU nemusejí na stole ležet v žádné předem známé vzájemné poloze, mohou být rozmístěny libovolně.

Všichni hrají současně! Každý se snaží co nejrychleji najít SET. Když si myslí, že ho našel, zvolá hlasitě a zřetelně „SET“ a bez odkladu ho ukáže. Mohou nastat dvě možnosti

  • SET je v pořádku: Hráč odstraní odpovídající karty ze stolu, položí je lícem dolů před sebe jako svou kořist. Libovolný hráč doplní vyložené karty třemi novými z balíčku a jede se dál.
  • SET není v pořádku: Hra pokračuje, ale „falešný hráč“ vypadne za trest ze hry až do té doby, než jiný hráč najde pravý SET.

Není mezi vyloženými kartami žádný SET? Může se stát, že mezi 12 kartami vyloženými na stole žádný SET není (nebo že ho hráči dlouhou dobu nejsou schopni najít). V tom případě se vyloží 3 další karty z balíku (krátkodobě tedy na stole leží 15 karet), za které se ale po nalezení SETU žádné nové nevykládají.


[editovat] Konec hry

Hra končí, když je dobírací balík spotřebován a mezi vyloženými kartami není žádný další SET. Vyhraje hráč, který nasbíral nejvíce karet.


[editovat] Varianty

[editovat] SET’s Easy

Snadnější rozjezd pro začátečníky a mladší děti získáte, když použijete pouze 27 karet jedné barvy. Tím zcela odpadne vlastnost barva a hra bude zřetelně snadnější a přehlednější. V tomto případě se vykládají 3 × 3 karty, všechna ostatní pravidla zůstávají v platnosti.


[editovat] SET’s Forever

Turnajová hra (od 3 hráčů) se opakuje tolikrát, kolik hráčů se hry účastní. Střídavě vždy jeden hráč má roli SET-Mastera a má na starosti míchání karet, vykládání a zejména doplňování 3 karet po nalezení SETU. Sám ale nehraje.

Na konci kola se zaznamenají body všech hráčů (jedna získaná karta je za jeden bod) a další hráč se stane SET-Masterem atd.

Vítězem turnaje je ten, kdo má na konci nejvíce bodů.

[editovat] Odkazy