Stone Age

z deskovehry.cz - od hráčů pro hráče

Přejít na: navigace, hledání
Jiné názvy Doba kamenná
Počet hráčů 2, 3, 4
Doporučený věk 8
Délka hry 90 až 120 minut
Autor Michael Tummelhofer
Vydání
2008 Hans im Glück Stone Age
2008 MindOK Doba kamenná

Hra osadnicko-civilizačního typu. Hráč klade figurky svého kmene na jednotlivá pole hracího plánu, kde pro něj mohou získat suroviny (jídlo, dřevo, jíl, kámen, zlato) nebo jiné výhody (nástroje, rozmnožení kmene, budovy, karty). Jídlo se dá získat jednak jako pravidelný příjem (obdělané pole, znamená příjem jídla v každém kole), jednak jednorázové jako úlovek (přebytky lze schovat do dalšího kola). V každém kole musí hráč nakrmit všechny své figurky, jinak přijde o body.

Suroviny jsou různě drahé. Podle toho, kolik na získávání dané suroviny vyčleníte panáčků, tolika kostkami házíte. Výsledek hodu můžete zlepšit pomocí nástrojů, pokud už nějaké máte. Pak se body z kostky a z nástrojů vydělí cenou suroviny (úlovek k jídlu 2 body, dřevo 3, jíl 4, kámen 5, zlato 6) a podle toho dostanete množství dané suroviny.

Za suroviny se získávají budovy, které přinášejí vítězné body. Některé budovy se kupují za konkrétní počet a druh surovin, u některých je to volitelné, vždy však budova přinese počet bodů odpovídající ceně vložených surovin.

Civilizační karty se získávají také za suroviny, ale je jedno za které, takže typicky hráč použije nejlevnější surovinu – dřevo. Většina karet přináší jednak okamžitou výhodu (např. surovinu, nástroj, vítězné body), jednak body na konci hry. Ty se obvykle počítají jako násobek počtu panáčků na kartě a počtu něčeho dalšího, co jste ve hře nashromáždili (budov, členů kmene, nástrojů, polí, karet...) Příjem bodů na konci hry může být značný a většinou hru rozhodne.

Doba kamenná je jedna z prvních her, jejichž česká lokalizace vychází současně s německým originálem. (Mimochodem, originál je opravdu německý, i když vychází s anglickým názvem Stone Age.) Pravidla nejsou složitá a možností je spousta; na druhou stranu hra ani nepřináší nic převratného, je to prostě dobře udělaná variace na známá témata. Název Doba kamenná možná úplně nepasuje k tomu, co se ve hře skutečně děje a sbírá (já bych to viděl tak na dobu bronzovou), ale o to nakonec ani nejde.

[editovat] Odkazy