Viva il Re!

z deskovehry.cz - od hráčů pro hráče

Přejít na: navigace, hledání
Vir rozehrana hra.jpg
Počet hráčů 3-6
Doporučený věk 8
Délka hry 20 až 40 minut
Autor Stefano Luperto
Vydání
2003 daVinci games Viva il Re!

Král odstupuje a všichni ostatní by rádi stanuli na jeho místě. Vašim cílem je v následném boji o moc protlačit své oblíbence co nejdále, nejlépe jednoho z nich až na trůn. Oblíbenci jsou tajní, ale částečně se překrývají: tatáž figurka může být oblíbencem několika hráčů současně. Psychologická hra, kde uplatníte odhad soupeřů.

Hrací plán je několikapatrový hrad. V nejvyšším šestém patře sedí král, nejníže v přízemí jsou sluhové; čím výše se hráčovi oblíbenci nacházejí na konci kola, tím více bodů dostane (za krále 10 bodů, za šlechtice 5 bodů, za hodnostáře 4 body, za úředníky 3 body, za kupce 2 body, za řemeslníky po 1 bodu a za sluhy 0 bodů). V žádném patře nesmí být během hry více než 4 figurky (a král je jen jeden.) Hráči nejdříve nasazují stanovený počet figurek do prvního až čtvrtého patra, potom po řadě vždy posouvají jednu figurku o jedno patro výš (nikdy níž; opět nesmí být více než 4 figurky v jednom patře).

Když figurka dosedne na trůn, hráči hlasují, zda se opravdu stane králem, nebo zda bude zavržena a vykázána z hradu a ze hry. Hlasování je tajné pomocí karet ANO a NE, vybranou kartu odkryjí všichni hráči současně. Karta ANO hráči zůstává, karty NE mu postupně ubývají. Pokud alespoň jeden hráč hlasuje NE, figurka je vyřazena ze hry a hraje se dál. Pokud všichni shodně hlasují ANO, král je zvolen, končí kolo a boduje se.

Nové kolo je v podstatě nová hra (hráči mají zpět karty NE, nový seznam oblíbenců, figurky začínají opět vně hradu). Kola jsou 3 a body se sčítají. V posledním kole platí upravené bodování: hráč, který uhrál 0 bodů, dostane maximální počet, tj. 33 bodů.

Celkem zábavná oddechová hra. Strukturou krátkých svižných kol a tajným seznamem cílů připomíná třeba Trans Ameriku, na rozdíl od ní však není budovatelská, ale spíše dražebně-bluffovací. Hluboké strategické možnosti v ní však nehledejte.

[editovat] Odkazy